Geheugenprobleem
Al vanaf dat Google de preview-versie van Android 5.0, toen nog de ‘Android L-preview’, vrijgaf, waren er problemen met het geheugengebruik. Dit probleem werd door veel gebruikers gemeld, maar het werd tot nu toen nog niet opgelost. Android 5.0 heeft, in ieder geval tot en met versie Android 5.0.2, last van een geheugenlek. Dat houdt in dat er door het systeem werkgeheugen wordt toegewezen aan een app, maar dat dit geheugen niet meer wordt vrijgegeven. Doordat dit zich gaat opstapelen, blijft er uiteindelijk geen geheugen meer over voor andere apps. Normaal gesproken zou dit er voor zorgen dat de app die zoveel geheugen gebruikt, wordt afgesloten, maar dat gebeurt niet wanneer het gaat om een toepassing van het systeem zelf.
Het geheugenlek zorgt voor grote problemen: doordat er voor de andere apps nog maar weinig geheugen overblijft, worden apps heel snel afgesloten. Dit heeft te maken met de manier waarop Android met geheugen omgaat. Een voorbeeld van de manier waarop Android met het werkgeheugen omgaat is het volgende. Je bekijkt een website via de Chrome-browser op je Android-toestel. Wanneer je daarna een game opstart, draait de Chrome-browser nog steeds op de achtergrond. Dat zorgt er voor dat je, mocht je dat willen, snel weer terug kunt gaan naar de desbetreffende website, bijvoorbeeld via de multitask-knop op je toestel. Wanneer de game echter veeleisend is, kan het zijn dat er maar weinig werkgeheugen overblijft. De Chrome-browser wordt dan in een soort slaapstand gezet en het geheugen wordt vrijgegemaakt voor de game. Wanneer je nu weer teruggaat naar de website in de browser, zal deze eerst opnieuw geladen moeten worden. Wanneer er, bijvoorbeeld door een geheugenlek, nog maar weinig werkgeheugen overblijft, zullen apps heel snel worden afgesloten en zal multi-tasken een stuk langzamer worden.
Wanneer het gebrek aan geheugen echt kritiek wordt, zullen ook apps die permanent op de achtergrond draaien worden afgesloten. Het gaat dan onder andere om muziek-apps als Google Play Music. Ook de launcher, de app die het homescherm van je toestel verzorgt en normaal gesproken prioriteit heeft ten opzichte van andere apps, wordt dan afgesloten. Dat zorgt er voor dat elke keer wanneer je teruggaat naar het homescherm, dit helemaal opnieuw geladen moet worden.
Het lijkt er op dat het geheugenprobleem met een fix van één regel code opgelost kan worden. Afgelopen week veranderde een Google-medewerker bij het Androidteam de status van de bug in ‘FutureRelease’, wat inhoudt dat het probleem opgelost is in een volgende versie van Android.
Bugs melden onzinnig?
Het probleem met het vollopende geheugen was al vlak na het uitkomen van de Android L-preview in juli van dit jaar bekend en werd gemeld door oplettende gebruikers. Google heeft de fout die het probleem veroorzaakt echter pas deze week opgelost. Hetzelfde zagen we gebeuren met de beruchte sms-bug. Dit probleem in de Android L-preview werd pas opgelost ná de officiële release van Android 5.0 en wel met de Android 5.0.1-update.
Het probleem van de bugtracker van het Android-project is dat er veel problemen gemeld worden die eigenlijk geen probleem zijn. Doordat de klantenservice voor Nexus-toestellen tot voor kort ondermaats was, werden veel eenvoudig op te lossen problemen ook in de bugtracker gemeld. Wanneer het wel gaat om echte problemen, worden er veel reacties van andere gebruikers geplaatst die hetzelfde probleem hebben. De reacties zijn vaak in de trant van ‘ik heb dit probleem ook’, of ‘waarom doet Google niets aan dit probleem? Ik ga nú een iPhone kopen!’. Deze reacties zorgen er voor dat de deze bugs bijna onleesbaar zijn geworden en belangrijke berichten die wel bijdragen aan de oplossing voor problemen worden over het hoofd gezien.
Android 5.0.3
Google heeft tot nu toe twee updates voor Android 5.0 uitgebracht, Android 5.0.1 en 5.0.2. Het is goed mogelijk dat we een Android 5.0.3 gaan zien waarin het geheugenprobleem aangepakt is. Nu er een oplossing voor het probleem is, lijkt het waarschijnlijk dat fabrikanten die hun toestellen gaan voorzien van een update naar Lollipop hier alvast op vooruitlopen en gebruik maken van de oplossing zonder dat deze officieel in Android 5.0.2 zit.
Vorige week bracht website AndroidPit het gerucht dat Android 5.1 eind februari uitgebracht zal gaan worden. Hierin zouden verschillende ‘irritatiepuntjes’ zijn opgelost, waaronder het ontbreken van de ‘stille modus’. Daarnaast zouden onder meer verbeteringen in het geheugengebruik en stroomverbruik zijn doorgevoerd. Het lijkt ons echter waarschijnlijker dat, mochten de geruchten kloppen, we eerst nog een tussenrelease gaan zien de vorm van Android 5.0.3.
Bron: Android Authority
Reacties
Inloggen of registreren
om een reactie achter te laten
Ik hou het voorlopig bij kitkat en als htc de update uitbrengt, dan check ik eerst even de berichten van andere gebruikers. Wat ook wel scheelt is, alle zooi van google en andere voorgeïnstalleerde apps uitschakelen. Dit is altijd het eerste wat ik doe.
Lees nu pas welke discussie ik hier ontketend heb. En dat op de laatste dag van het jaar. Iemand nog iets van Henk vernomen lately? #dtv
Die SMS bug was er in de preview versie nog niet, tenminste niet op Vodafone. Pas bij de officiele release versie kon ik niet meer smsen (tenzij ik +31 weghaalde bij het nummer). Overigens dacht ik dat het geheugenprobleem te wijten was dat syteem(apps) het geheugen opslurpte, waardoor je geen geheugen overhield voor andere apps. Dit is te controleren onder running apps. En hier lijkt het sinds update 5.01 wel stuk minder op te spelen. (Nexus 5)
Je kunt ipv opnieuw opstarten toch gewoon snel geheugen vrijmaken met een taskkiller?
En iedereen was zo blij met 5.0 haha ik zit op 4,4,2 nooit problemen ik wacht nog maar een jaartje
Gister viel me op de lg g3 wel op dat ik behoorlijk last van lag had.Heb dit nooit eerder gehad.Wel vandaag een update gehad…iets met google patch
op mijn samsung S5 heb ik helemaal nergens geen last van, wel heb ik de poolse versie erop staan android 5.0 en die is inmiddels alweer twee keer geupdate, is wel op 5.0 gebleven.
groetjes allemaal en een fijne jaarwisseling
En de wifi bug dan? Telkens als ik mijn wifi aan doe dan duurt t 2 á 3 min tot de wifi daadwerkelijk aan is. Vroeger was het een paar sec dus dit lijkt me een bug en ik heb Android 5.0.2 al dus dat is het nog niet verholpen
Weet iemand of in Lollipop de bug waardoor 4.4.4 ineens virtuele mobiele providers (zoals Telfort, Hi etc.) niet meer als een echte provider herkende en je dus op het netwerk van je eigen provider in Nederland data roaming aan moet zetten om mobiel data te kunnen gebruiken opgelost is?
Op mijn Nexus 5 heb ik dit probleem ook. Ontzettend irritant. Geen last van op mijn Nexus 6.
Vriend van me heeft een nexus6 met de nieuw android. Blijkbaar is de miracast optie eruit gelaten door Google. Onmiddellijk de reden waarom ik niet zal updaten naar lollipop…. Gebruikte het heel vaak om popcorn naar tv te streamen
Vreselijk nu duurt het alleen maar langer om lollipop op je toestel te krijgen
Op mijn shield tablet met 5.0.1 heb ik ook geen last van deze bug. Tablet draait dagen/weken zonder reboot.
Trouwens dit is geen 1 regel code fix. Maar vele lijnen destroy/remove van resource handlers, wel in 1 class/file
Viel me inderdaad op dat het homescherm af en toe helemaal opnieuw laadt.
Ik heb alleen het probleem dat ik de ander niet hoor sinds de Update. Hopelijk fixen ze dat ook.
Ik heb totaal nergens last van… Tenminste niks opgemerkt.
Maar inderdaad irritant dat dat soort dingen niet gefixt worden terwijl het continu wordt aangegeven *mompelt iets met ‘androidworld app’*
😉
Aha… Vandaar dat mijn N5 steeds langzamer wordt tot ik hem reboot.. Weet ik dat ook gelijk weer…
Kitkat FTW.
Mijn M8 ga ik nooit updaten na LP.
EINDELIJK word er gek van! elke dag opnieuw op starten.
Hopelijk word nu ook de camera bugg aangepakt alweer *zucht*.
En al bekend wanneer mijn Nexus 5 überhaupt eens een keer Lollipop krijgt? #dtv
Ik heb nog steeds last van een waardeloze batterij! Gaat in een uur 30% vanaf. Heb mijn Nexus 5 al gereset alleen niks werkt! HELP?!