Ik heb jaren gewacht op thema-mogelijkheden in Android en met de komst van Android 12 komt mijn droom eindelijk uit. Toch kan ik je vertellen dat ik niet helemaal tevreden ben met de keuzes die Google voor Material You heeft gemaakt. Sterker nog, de thema’s doen me denken aan een willekeurig merk dat maandverband verkoopt…
Android aanpassen met custom roms
Vroeger, toen ik nog dagelijks custom roms flashte op mijn Nexus-telefoons, kon ik mijn creativiteit volledig kwijt in de aanwezige thema-systemen. Beviel het me niet, dan zette ik er gewoon een andere rom op. Met de jaren werd die creatieve behoefte steeds minder omdat steeds meer fabrikanten de mogelijkheid boden om het uiterlijk van het Android-systeem aan te passen. Denk aan andere icoontjes voor apps, de kleuren van de statusbalk of de gebruikte lettertypes. Daarnaast kwamen er ook krachtige personalisatietools beschikbaar waarmee je je Galaxy-telefoon uitgebreid kan aanpassen.

Een beetje hulp van Substratum en Andromeda
Toch ontbrak er voor mij een goed custom rom-alternatief en met de komst van Android 8.0 Oreo leek daar verandering in te komen. Google introduceerde in deze Androidversie thema-mogelijkheden die waren gebaseerd op het thema-systeem van Sony. Google had dit ingebouwde thema-systeem overigens al verstopt in Android-versies vanaf Android 6.0 Marshmallow alleen was het nog niet bruikbaar voor eindgebruikers zonder root-toegang. Met behulp van de , deze add-on en de stappen in dit artikel kon vervolgens naar hartenlust gepersonaliseerd worden. Dit proces vergde nog wel enige kennis van zaken en was dus zeker niet voor iedereen weggelegd.

Met Material You gaat Android er heel anders uitzien
Google maakt het met de komst van Android 12 een stuk eenvoudiger om het thema van je telefoon naar smaak in te stellen. Dan heb ik het overigens niet alleen over de icoontjes voor apps en verschillende lettertypen maar een complete makeover. Het nieuwe design heet Material You en is een aangepaste versie van de bestaande Material Design-ontwerptaal die in 2014 werd aangekondigd. Volgens Google draait Material You helemaal om de gebruiker. Je kan als gebruiker namelijk de interface van Android 12 aanpassen aan de kleuren van de wallpaper die je ingesteld hebt, maar ook zelf kleuren kiezen. Onder andere de klok, de widgets en de snelle instellingen zullen die kleuren overnemen. Dat geldt ook voor de Google-apps en andere apps die in de Play Store te vinden zijn. Je krijgt zo een meer uniform geheel. In de toekomst is het volgens Google ook mogelijk om het ontwerp op je Android-telefoon, ook over te nemen op andere apparaten in jouw slimme huis – zoals een Google Nest Hub.
Naast kleuren, moet Material You vooral ook toegankelijker zijn, door kleuren, formaten en het contrast van UI-elementen. Gebruikers kunnen zulke instellingen zelf aanpassen, waardoor het besturingssysteem bij de gebruiker past, in plaats van de gebruiker bij het besturingssysteem.
De gebruiker is volgens Google in controle

Android gaat er dus straks heel anders uitzien wanneer versie 12 voor jouw telefoon arriveert. Tenminste, als de fabrikant van jouw smartphone het Material You-uiterlijk overneemt. We weten in ieder geval dat Samsung en OPPO dit van plan zijn. Zo komt Samsung met zijn eigen kijk op de designwijzigingen van Google, en hoe dat er moet uitzien kregen we al in enkele gelekte screenshots te zien. Je ziet hier de interpretatie van OPPO.
Het nieuwe design wat Google in gedachten heeft, kan je hier uitgebreid bekijken en ook de afbeeldingen hierboven en hieronder geven een goede indruk van wat je te wachten staat. En daar ben ik nou juist niet zo blij mee.



Pastel, pastel en ronde vormen
Ten eerste om de keuze voor de vele pasteltinten. Ja, bij een donkere achtergrond zullen veel onderdelen de donkere kleuren van de wallpaper overnemen maar de accentkleuren blijven in de categorie pastel hangen. Opvallend in Material You zijn de UI-elementen die een afgeronde look en feel hebben gekregen. Zachte pastelkleuren, afgeronde elementen, ik moest meteen aan maandverband denken. Kom je met je Pixel 6 Pro aan op een vergadering en dan haal je Google Agenda Pastel tevoorschijn. Of wat dacht je van de Google Rekenmachine in de Flexa-kleur ‘Vleugje Braam‘? Leuk, dat deze kleurencombinaties er zijn, maar ik denk dat er ook behoefte is aan ‘zakelijk grijs’ en ‘metallic zwart’. Vooral op AMOLED-schermen.


Dus, lieve Google-designers, ga alsjeblieft aan de slag met meer kleurenschema’s en maak het meteen ook mogelijk voor ontwikkelaars en Android-enthousiastelingen om zelf Material You-thema’s te maken en in de Play Store te zetten. Dat past mooi bij het open karakter van Android, en geeft de gebruiker oneindig veel mogelijkheden.
“Emotie is essentieel en schoonheid is persoonlijk”, aldus MatÃas Duarte, Vice President of Design bij Google, over Material Design. Dat klopt helemaal, maar geef me zelf dan ook meer keuze dan de zogenoemde ‘Material Pallets’ die nu in Android 12 te vinden zijn.





Reacties
Inloggen of registreren
om een reactie achter te laten
Ik heb als achtergrond van mijn start- en vergrendelscherm een bijzondere privefoto. De telefooninstelling staat op donker. De (standaard) icoontjes zien er prima uit en deze meeste heb ik in mapjes geordend. Voor de rest boeit mij welke extra kleurtjes/designs mij geen ene . Geluid staat uit want ik wordt al voldoende getrickerd. Dus dat hele material design waar al jaren over gezwetst wordt zit ik geheel niet op te wachten. Ben ik nu de enige?
Ik heb totaal niks met kleuren en icoontjes. Maar ja, dat komt ook omdat ik die dingen niet zie. Los van het feit dat m’n nokia 7.2 geen android12 zal krijgen, zou ik wel eens willen weten welk thema etc. een optimaal werkende talkback oplevert. Ik hoef al die eyecandy niet. Wat mij betreft, kan ik gerust zonder wallpapers of visuele thema’s.
Ik probeer m’n smartphone te personaliseren via geluiden. Zo komen m’n mails binnen met het gekras van een uiltje (tja, als liefhebber van de Harry Potterboeken vind ik dat wel lollig) en andere meldingen zijn ook vogelgeluiden. Ja, ook vogelgeluiden herkennen is een geliefkoosde bezigheid. Mocht ik het kunnen instellen, dan zou ik het zo regelen dat bij extreme koude de weer-app het geluid van wilde zwanen laat horen en bij zomerse temperaturen het geluid van een gierzwaluw. Dan weet ik niet alleen dat het de weer-app is die me een melding geeft, maar ook meteen of het warm of ijskoud is buiten. Tussen m’n mailboxen kan ik nu al het verschil horen, want het is een andere uilensoort die ik per mailbox heb ingesteld. Jammer dat ik dat nokia-geluid bij het inschakelen van de smartphone niet kan wijzigen, het klinkt zo onaangenaam.
Al is het zeker een vooruitgang, material You is absoluut geen volwaardige tegenhanger van substratum. Met name dat elke kleur inderdaad een pastel tint is. En jammer genoeg blijft het zelf kiezen van de kleuren achterwege.
Zeker met bepaalde abstracte anime achtergronden zal het kleurenpalet niet exact overeen komen met de kleuren van klwp objecten.