Google Pixel 9a: nu scherp geprijsd!

Google wordt opgesplitst in EU, dit zijn de gevolgen voor jou

Laura Jenny
Laura Jenny
22 juni 2023, 18:08
2 min leestijd

Opsplitsing: Europa denkt dat dat kan zorgen dat Google niet zo machtig is. Het wil, net als de Verenigde Staten, Google opsplitsen in de hoop om concurrentie te bevorderen. Het gaat daarbij vooral om de afdelingen die met advertenties veilen te maken hebben. Maar, heeft dat invloed op jou, en zo ja, hoe dan?

Lees verder na de advertentie.

Google opsplitsen

Bloomberg schrijft dat de Eurocommissaris denkt dat opsplitsen de enige manier is om te zorgen dat er concurrentie kan bestaan bij Google. Alphabet zou volgens de EU zijn eigen Google-diensten steeds bevoordelen boven concurrenten zoals andere techbedrijven, adverteerders en mensen die websites runnen. Het kijkt daarbij naar Google Ads, AdExchange en DoubleClick, wat je allemaal tegenkomt wanneer je als consument naar de zoekmachine van Google gaat of naar een internetsite.

Google Ads – Dat zijn die blokken die boven de zoekresultaten verschijnen waarin vaak reclame wordt gemaakt voor een site (herkenbaar aan het woord ‘Ad’ ervoor). 

Ad Exchange – Dit zorgt dat uitgevers advertenties handmatig kunnen plaatsen. Zo hebben ze meer over de advertenties te zeggen dan wanneer AdSense, een ander advertentieplatform van Google, de touwtjes in handen heeft. Uitgevers kunnen hiermee ook zelf kiezen aan welke adverteerder ze een locatie op hun site verkopen.

DoubleClick – Hiermee bepalen uitgevers hoe vaak een advertentie wordt getoond.

EU versus Google

Omdat deze dingen allemaal gerelateerd zijn aan Google, is het ook Google dat er veel geld mee verdient. Te veel, zo meent de EU. En de Verenigde Staten ook: het ministerie van justitie daar heeft eerder al gezegd dat het Google wil opsplitsen en nu volgen ‘wij’. Als gebruiker van Android-toestellen zie je misschien niet direct wat daarbij invloed kan hebben, maar als je wel eens de Google-zoekmachine gebruikt, dan zal je na zo’n opsplitsing misschien merken dat er ook binnen Android misschien meer ruimte moet worden gemaakt voor andere adverteerders. Een beetje zoals er ook meer ruimte is voor andere zoekmachines naast Google op je Android (iets wat je instelt wanneer je je telefoon installeert).

Wat de precieze gevolgen zullen zijn, dat wordt pas echt helder als ook duidelijk wordt of en hoe Google dan moet gaan opsplitsen. Maar dat we er ook als gebruikers wel iets van zullen meekrijgen, dat verwachten wij wel.

Wat vind jij ervan: moet Google opsplitsen en denk je dat dat het verschil gaat maken? Laat het nu achter in de reacties.

Lees meer over

Op de hoogte blijven?

Volg Androidworld nu ook op WhatsApp

Download de nieuwe Androidworld-app!

Reacties

3

Inloggen of registreren
om een reactie achter te laten

Plaats een reactie
26 juni 2023, 11:17

EU heeft hartstikke gelijk. We worden gedomineerd door big tech uit de VS. Het is voor ons als consument en burgers heel gezond 9m meer concurrentie te hebben en meer tech bedrijven in de EU zelf te hebben en te houden

23 juni 2023, 21:34

Gebruiker komt op website. Maakt keuze welke cookies de site mag plaatsen. Selecteert welke reclamebron getoont mag worden. Beslist welke transactie de betaalmuur weg kan halen. Overweegt standaard of donkere modus. Verliest interesse in geplaatste artikel.

23 juni 2023, 20:50

Ik moet eerst zien of dat wel zo is! Vaak weten zulke bedrijven slimme constructies te bedenken daar vrolijk om heen te fietsen. En vaak zijn overheden gewoon langzaam met echte maatregelen waardoor zo’n reus daar handig gebruik van maakt. En dat is toch ook al in beginsel al zo…. Hoe konden zulke bedrijven zo groot worden en vooral ons zo beïnvloeden. Want laten we eerlijk zijn… De term “het stond op facebook” is wel het synoniem voor de algemene mening in de publieke opinie.