Het is nu vijf weken geleden dat de nieuwe Google Health-app zijn intrede deed. Een app die als vervanging geldt voor die van Fitbit. En die app komt met een grote verandering: de Coach. Laura en Sven hebben nu een maand met de AI-bot gespendeerd en hun bevindingen liegen er niet om. “Bij mij praat de ‘coach’ mij de hele tijd naar de mond.”
Lees verder na de advertentie.
Google Health Coach
Laura: Ik loop nu al een paar weken rond met de Fitbit Air en ik moet zeggen, dat nieuwe Google Health bevalt me wel. Die coach die me precies op basis van waar ik ben (en dat verandert regelmatig) goede adviezen geeft over mijn beweging. Heerlijk toch?
Sven: Dat verandert bij mij inderdaad ook regelmatig, alleen kan ik ook gewoon even naar buiten kijken om te bepalen of het inderdaad op dit moment regent. Ik vind wel dat het heel ruim omgaat met het begrip ’training’. Zo telde het ook de halve kilometer die ik van het station naar kantoor loop mee als training. Als ik in de week normaal sport, heb ik dus op dinsdag volgens de coach mijn doelen al bereikt. In plaats van dat het dan zegt dat de doelen misschien anders moeten, krijg ik alleen maar complimentjes, terwijl ik nog niks heb gedaan.
Laura: Ja, maar jij bent een vierdaagse-loper, dus logisch dat voor jou dat kippestukje van 10 minuten geen training is. Maar voor andere mensen telt dat wel mee.
Sven: Ben wel benieuwd hoe die bij jou de goede adviezen geeft trouwens. Bij mij praat de ‘coach’ mij de hele tijd naar de mond. Alsof het altijd een perfect antwoord wil geven en daar overdreven veel zijn best voor doet.
Laura: Ik voel me niet heel erg naar de mond gepraat hoor: hij zag een keer mijn stevige wandelpas aan voor hardlopen en het is me ondanks meerdere malen herhalen niet gelukt om hem uiteindelijk te overtuigen dat het toch echt wandelen was, geen hardlopen. Of bedoel je iets anders met naar de mond praten?
Sven: “Het is meer dat als ik aangeef dat een bepaalde afstand voor een training te kort of te lang is, de AI daar meteen in mee gaat. Dan krijg je een antwoord als ‘oh, daar heb je helemaal gelijk in. Wil je dat ik dit aanpas?’ Ondanks de bizarre hoeveelheid data die je de AI Coach voert, heeft het voor mijn gevoel op geen enkel moment echt een nuttige suggestie gemaakt. In dat opzicht een groot pluspunt, ik kan nog altijd beter naar mijn lokale sportschool gaan en daar om een schema vragen, dan deze AI coach. Echte leven 1, AI 0.”
Laura: “Oh, ik vind zijn suggesties heel nuttig, zoals: het wordt 38 graden vandaag, misschien moet je vroeg in de ochtend gaan wandelen. En ja, als je zelf aangeeft dat iets niet goed is, dan is het toch wel logisch dat de AI daarin meegaat? Wat wil je anders, dat hij je je blessure nog even extra pijnlijk maakt of je een watje noemt ofzo? Het is een coach he, geen drillinstructor. En gelukkig maar, want ik zou er heel snel klaar mee zijn als hij zo streng voor me was.”
Lees verder na de advertentie.
Sven: “Misschien vind ik iets dat zo’n suggestie doet gewoon te dom? nee, ik was van plan om met 38 graden 4 uur in de volle zon te gaan hardlopen…. Nou, ik heb dus aangegeven dat ik een blessure had opgelopen, gedeeld met foto en al. Daar viel mij ook wel een aantal dingen op. Pas toen ik zelf over een dokter begon, dacht de AI ‘oh ja, ik ben geen dokter, misschien moet je daar eens langs’. Ook heb ik samen met de coach een soort herstelplan gemaakt. Waarbij ik ook de data zei waarop ik weer helemaal fit moet zijn. Het lijkt alleen alsof de AI niet beseft hoe weinig tijd er nog over is. Als ik die zou volgen, dan zou ik misschien voor de 4Daagse van 2027 weer fit zijn. Maar vooral dat ie zelf niet suggereert om langs een fysio/arts te gaan vind ik heel kwalijk.”
‘Hij moet mij niet vertellen hoe ik iets moet doen’
Laura: “Ja, dat is zeker kwalijk, dat zou hij veel eerder moeten doen. Misschien is coach dan toch een woord wat een te grote verwachting wekt, hadden ze het beter ‘sportmaatje’ kunnen noemen. Toch voel ik me er wel meer door ondersteund. Ik ben oprecht in de ochtend nieuwsgierig wat hij me adviseert en ik kan me ook best vinden in wat hij zegt over hoe ik heb geslapen en dat hij bijhoudt dat ik al aan mijn cardiopunten zit. Het voelt in ieder geval wel alsof ik goed bezig ben en de lat wordt ook steeds iets hoger gelegd, dus er zit wel een soort progressie in, want ik merk dat ik dus ook wel meer wil doen omdat ik dan weer mooie resultaten in die app heb. Heb je dat totaal niet?”
Lees verder na de advertentie.
Sven: “Aan het begin vond ik het nog wel geining om die updates elke dag te krijgen, maar ik heb de meldingen van Health letterlijk uitgezet. Ik vond het heel irritant worden. Ik denk overigens wel dat het kan helpen voor mensen die vanaf nul beginnen. Als jij al een paar keer per week voetbalt, in de sportschool bent of traint voor de 4daagse, krijg je elke dag een sloot aan open deuren om door te spitten. Het is voor mij denk ik vooral dat ik het idee heb dat iemand die er geen verstand van heeft, mij gaat vertellen hoe ik iets moet doen. Daar kan ik sowieso al heel slecht tegen. Heb ook gewoon een keer een gesprek ruzie gemaakt met die coach, dat is wel de dieptepunt van mijn week.”
Laura: “Ja dat is zo, maar heb je hem dan niet gewoon verkeerd ingesteld? Je kunt hem toch ook op een of ander belachelijk aantal dagelijkse stappen zetten? Ik ben wel met je eens dat de coach wel dat stigma van AI met zich meedraagt: we vertrouwen het eigenlijk niet. Misschien praat hij wel onzin, en dat doet hij ook soms, dan zegt hij als mijn bandje op 70 procent is dat ik hem misschien echt even moet opladen. Ik ben wel benieuwd hoe die ruzie is verlopen? [loopt weg] [zwaait met de deur].”
Sven: “Volgens mij staat het bij mij ‘gewoon’ op 10.000 stappen per dag. Als ik fit ben en zo voor de 4daagse haal ik dat gemiddeld over een week makkelijk, alleen nu ben ik aan het herstellen. Dus dan is het wat minder. Daar heb je de kern van mijn probleem wel te pakken. Ik vertrouw het voor geen meter en denk vooral dat ik het zelf wel beter weet. Kwestie van verkeerde verwachtingen. Die ruzie ging vooral over de doelen volgens mij. Ik kan mijn input niet meer terugvinden in de app, alleen de meldingen die de coach heeft gegeven.”
Laura: “Oke oke, fair enough. Misschien heb je gelijk en is het vooral een coach voor wie weinig doet en meer wil doen, en een grote irritatiefactor voor mensen die ja, als ik het zo mag zeggen: eigenlijk geen coach nodig hebben. Uitzetten maar?”
Sven: “De meldingen gaan bij mij in ieder geval niet meer aan.”
Laura: “Geen zorgen, ik praat wel met hem.”
Heb jij de Google Health Coach al geprobeerd en wat vind jij ervan?



Reacties
Inloggen of registreren
om een reactie achter te laten
Vindt het wel een toevoeging, oké niet altijd goed maar wel makkelijk, hij maakt zo een schema voor je, alleen krijg ik als ik aan het hardlopen ben onderweg geen aanwijzingen dat is wel jammer, al met al ben ik er blij mee