Europese telecombedrijven en de Europese Commissie willen dat grote tech- en streamingbedrijven een vergoeding betalen aan telecombedrijven. Dit wordt ook wel de Netflix-taks genoemd, maar wat is dat en wat zijn de gevolgen voor jou?
Wat is de Netflix-taks?
De Netflix-taks kun je zien als tolheffing op internetgebruik. Deze term is ontstaan naar aanleiding van plannen van de Europese Commissie. Die heeft namelijk een voorstel gepresenteerd om de Europese internetinfrastructuur toekomstbestendig te maken.
Europese telecombedrijven pleiten al jaren voor zo’n Netflix-taks. Zij moeten namelijk steeds meer internetverkeer verwerken. Volgens de telecomsector zijn zes techreuzen verantwoordelijk voor ongeveer de helft van al het Europese internetverkeer, en dat zijn Google, Facebook, Netflix, Apple, Amazon en Microsoft.
Europese telecombedrijven en nu dus ook de EU vinden dat grote tech- en streamingbedrijven als Google en Netflix een vergoeding moeten betalen aan Europese telecom- en internetproviders. Zo kunnen zij de kosten dekken van het alsmaar groeiende internetverkeer.
Kosten worden doorberekend aan de consument
De Nederlandse regering is tegen de Brusselse plannen. Minister Micky Adriaansens van Economische Zaken en Klimaat (EZK) geeft aan dat dit in de praktijk kan leiden tot extra kosten voor de consument. Sterker nog, volgens Adriaansens zal deze heffing niet direct leiden tot nieuwe of extra netwerkinvesteringen.
Telecomaanbieders krijgen met een extra tolheffing dubbel betaald. Een consument kiest er namelijk zelf voor om al dan niet tegen betaling te streamen via bijvoorbeeld Netflix, Spotify, Viaplay of YouTube en betaalt daarvoor ook nog gewoon al abonnementskosten aan de telecomaanbieder. Streamingdiensten zullen extra kosten, deels, doorberekenen aan hun klanten. Consumenten gaan daardoor naar verwachting meer betalen. Daarnaast staat een dergelijke tolheffing op gespannen voet met netneutraliteit.
Minister Micky Adriaansens (EZK)
“Alles bij elkaar genomen, stelt het kabinet dat dit niet de juiste weg is om de Europese digitaliseringsambities te gaan waarmaken”, stelt Adriaansens.
Netflix-taks is niet nodig
Telecomdeskundige Rudolf van der Berg van analistenbureau Stratix vertelt aan NU.nl dat een Netflix-taks een groot gevaar vormt voor het internet: “Het internet is zo gebouwd dat iedereen zijn eigen dataverkeer betaalt. Dat maakt het internet efficiënt.” Volgens Van der Berg betaalt de consument nu al meer voor internet dan ze dat ze gebruiken. Hij vindt zo’n taks dan ook niet nodig. Daarnaast zal die stimulans om zo efficiënt mogelijk te werken verdwijnen als andere partijen mee moeten betalen.
Reacties
Inloggen of registreren
om een reactie achter te laten
Autofabrikanten betalen geen geld aan brandstofleveranciers omdat hun klant met hun product brandstof verbruikt. Printerfabrikanten betalen geen afdracht aan de papierleveranciers omdat hun klanten met hun printers zoveel papier verbruiken. Waarom zou een Netflix / Google etc. dan wel een afdracht moeten betalen aan de internetleverancier omdat de consument met hun product zoveel internet afneemt? Slechte zaak en een glijdende schaal lijkt mij.
Nee, dat moet men niet doen. Het vernield de gehele opzet zoals het internet functioneerd. Als je kijkt wat we betalen voor internet, betalen we al veel teveel per maand. Kijk je naar mobiel internet, dan is dat nog veel meer.
Ik heb bijvoorbeeld een vodafone abbo met 100GB. Dit was het geoedkooptste icm telefoon voor mij over twee jaar.
Ik gebruik tussen de 10 en 20 gb per maand, dus 80GB per maand(!) is pure winst.
En zo ben ik er maar van de miljoenen die hetzelfde hebben.
Nee, het is prima zo en men verdient er meer dan genoeg aan.
Ik kan mij hier wel enigszins in vinden, als de providers via die weg worden betaald dan kan het abonnement naar beneden. De gebruiker betaald, gebruik je veel dan betaal je meer.
Het probleem is echter dat dit niet is te doen, je kan ook veel versturen zonder die grote 5 bedrijven. Wie monitort dat dan of gaan we net als bij mobiel internet met bundels werken.
Hou het sociaal en betaal gezamenlijk voor de structuur.
Denk niet dat de aanbieders de prijs zullen laten zakken voor de gebruikers, dat is wel heel naïef hoor.
Ze ruiken gewoon geld denk ik
Onnodig dat de Europese Commissie weer een nieuwe wet verzint om extra geld binnen te harken. En heel veel geld ook! Stop eens met de consument een poot uit te draaien, zeker in de tijd met hoge inflatie.
Eens met de NL minister, de kosten van de streamingtax worden gewoon doorbelast, Netflix/Disney/Amazon/Viaplay etc gaan het zeker niet betalen, jij en ik als consument wel.
Ik hoop dat dit onzinnige wetsvoorstel zsm van tafel wordt geveegd.
Heb Net Flix opgezegd.
Die taks ga je toch wel betalen of je nou wel of niet gebruik maakt van deze diensten
Ben bang dat we er sowieso niet onder uit komen 😉
Tuurlijk, draai de consument maar weer een poot uit!
Consumenten zijn altijd de dupe???