Natuurlijk kun je de awareness-modus van je oordopjes gebruiken als je even een gesprekje bij de kassa hebt, maar ik haal ze toch meestal uit mijn oor. Misschien omdat ik niet ongeïnteresseerd wil overkomen, of omdat ik toch een dagje ouder word en denk dat ik dan beter hoor: wat de reden ook is, soms schrik je als je je oordopjes in je hand houdt, omdat ze dan beginnen te piepen. Dit is waarom dat gebeurt.
Lees verder na de advertentie.
Piepende oordopjes
Wanneer je je oordopjes in je hand houdt en ze beginnen te piepen, dan gebeurt eigenlijk hetzelfde als wanneer er vroeger op school of in een klein theater een optreden was waaraan microfoons en speakers te pas kwamen. Als je op de verkeerde plek gaat staan, dan vult de ruimte zich met een soms oorverdovende piep. Dit heet ook wel rondzingen, of de akoestistische feedbackloop, omdat de microfoon en geluid van de luidspreker opvangt, de versterker in de microfoon het geluid harder maakt en naar de speakers stuurt, de speakers dat geluid de zaal in pompen en de microfoon dat geluid weer opvangt.
Bij oordopjes komt het piepen vooral vaak voor als je noisecancelling gebruikt. Door ANC uit te schakelen, staan de ingebouwde microfoons van je oordopjes steeds aan om het geluid van de omgeving op te vangen. Omdat jij de dopjes in je hand houdt, maak je een soort mini-Ziggodome: het wordt een klankkast en het geluid dat het luidsprekertje voortbrengt, kaatst vervolgens rechtstreeks terug in de microfoon. Je komt vervolgens terecht in een feedbackloop: de microfoon vangt het geluid op, de chip versterkt het en het wordt weer naar de luidspreker gestuurd. Dat gaat heel snel, en daardoor ontstaat er een pieptoon.
Lees verder na de advertentie.
Misschien denk je nu: maar ze zijn toch uit zodra de oordopjes uit mijn oren is? In principe wel, want de meeste oordopjes zijn voorzien van een systeem waarbij ze herkennen dat ze uit je oor zijn, waarna de muziek automatisch start. Echter kunnen ze door je hand, of door de aanraking denken dat ze toch weer uit volle borst geluid kunnen voortbrengen. Hierdoor is die rare piep dus te horen. Geen nood: het zou moeten stoppen zodra je het oortje in je oor doet. Of je moet oordopjes zo vasthouden dat je niet tegelijk de speaker en de microfoon bedekt, maar dat is een uitdaging met die kleine gadgets.
Lees verder na de advertentie.
Heb jij hier ook wel eens last van? Deel het in de reacties onder dit artikel.
Reacties
Inloggen of registreren
om een reactie achter te laten
Door ANC uit te schakelen, staan de ingebouwde microfoons van je oordopjes steeds aan” . Die twee zinnen spreken elkaar tegen. De eerste zin klopt, de tweede had “door ANC in te schakelen” moeten zijn. Anders slaat de hele redenering nergens op: je kunt geen feedbackloop krijgen via microfoons die uitgeschakeld zijn.