Samsung 2025? Maak nu kans op een Music Frame t.w.v. €449!

Review Samsung Gear S2: smartwatch met ambitie

Ruud Caris
Ruud Caris
2 november 2015, 20:01
5 min leestijd
Review Samsung Gear S2: smartwatch met ambitie

Lees verder na de advertentie.

Rond is het nieuwe rechthoekig

Waar vroeger nog alle smartwatches nerdy en rechthoekig waren, zien we tegenwoordig nog bijna alleen maar ronde smartwatches. Ook de Gear S2 doet daaraan mee en dat zorgt er direct voor dat ook deze wearable een hele andere look krijgt. Voor deze versie gebruiken wij de witte versie van de Gear S2, waarbij er opgemerkt moet worden dat de classic over een andere horlogekast en lederen bandje beschikt. De sportieve versie heeft kunststof bandje en, zoals de naam doet vermoeden, een sportiever uiterlijk.

Het design van de Gear S2 is in orde, mijn referentie in dit soort gevallen is mijn totaal-anti-gadgets-vriendin die eerlijk haar mening geeft over de looks. Dit was de eerste smartwatch die qua stijl echt in de smaak viel. Ik was verbaasd. Maar ook ik moet eerlijk bekennen dat Samsung het design gewoon goed heeft aangepakt. Niet te spannend, wel stijlvol, elegant en niet te aanwezig. Aan de rechterzijkant zitten twee buttons die dienst doen als terug- en home-knoppen. Aan de onderzijde van de horlogekast zit een hartslagmeter die al dan niet automatisch kan meten met bepaalde intervallen. Dit kan ingesteld worden in de watch zelf of via de bijbehorende app.

Het horlogebandje, gemaakt van kunststof, zit prettig en zorg niet voor zweterige polsen. Ook voelt het vervangbare bandje stevig aan en kan het tegen een stootje. Hou er wel rekening mee dat, als je het bandje wil vervangen, dit alleen maar met door de Samsung-exemplaren kan. Standaard horlogebandjes kunnen niet gebruikt worden omdat Samsung voor een eigen systeem heeft gekozen, jammer. Dit geldt overigens alleen voor de sportieve versie, op de Classic passen wel reguliere bandjes.

In tegenstelling tot eerder uitgebrachte smartwatches heeft Samsung de bediening goed aangepakt op de Gear S2. Het scrollen door de menu’s en notificaties wordt gedaan met de ring op de smartphone. Dit werkt prettig, intuïtief en zorgt voor een prettige gebruikerservaring. Het werkt vooral heel logisch, voorspelbaar en zit niet in de weg, iets waar het bij andere watches vaker aan schort. Wel mis ik bijvoorbeeld de mogelijkheid door de ring in te drukken, een item te selecteren. Dit moet via het scherm zelf worden gedaan. Neemt niet weg dat ik durf te beweren: de Samsung Gear S2 heeft de prettigste bediening van dit moment op wearable-gebied. 

Qua opladen heeft Samsung goed naar onder andere Motorola gekeken en een standaardje met draadloze Qi-laadmogelijkheden gemaakt. Verder vinden we in de doos een klein en groot horlogebandje in dezelfde kleur. 

Software en apps

De Samsung Gear S2 draait op Tizen, een eigen systeem van de Zuid-Koreaanse fabrikant. Hier zijn ook flinke slagen in gemaakt, de interface is ingetogen en duidelijk, niet volledig wat we gewend zijn van Samsung. Het bedienen gaat vanzelf, het is logisch ingedeeld en er is niet teveel poespas aanwezig. 

Vanaf de watchface worden er door naar links te scrollen actuele meldingen getoond. Deze zijn eenvoudig te dismissen door naar boven te swipen op het scherm. Aan de rechterzijde van de watchface wordt een verzameling apps getoond en heb je als gebruiker de mogelijkheid om widgets toe te voegen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan het weer of informatie over activiteiten zoals stappen of de hartslag. De keuze is vooralsnog redelijk beperkt en dat is dan ook direct één  van de minpunten van de Gear S2. Er zijn te weinig apps beschikbaar van externe partijen. Via de Gear-app-store, die benaderd kan worden via de bijbehorende app, zul je maar een handvol apps vinden. Ook al heeft Samsung de nodige beloftes gedaan van externe apps die beschikbaar zouden komen voor de Gear S2, deze lijken nog lang niet allemaal beschikbaar. 

In tegenstelling tot Android Wear en de Apple Watch zijn er maar er weinig mogelijkheden op app-gebied. Waar op beide platformen vele apps en watchfaces, zowel bekend als onbekend, beschikbaar zijn, moet de Gear S2 het doen met een beperkte keuzemogelijkheden. Dit zou voor mij, ook al ben ik echt fan van de bediening geworden, een te groot minpunt zijn om de watch te kopen. Uiteraard zal Samsung er op dit moment achter de schermen hard aan werken om te zorgen dat dit snel zal  gaan veranderen. Maar op het moment van schrijven (1 november 2015) zijn ze er nog niet in geslaagd. 

Samsung is wel van een oud principe afgestapt. Er worden nu eindelijk ook niet-Samsung-toestellen ondersteund met minimaal 1,5GB RAMgeheugen. Dit geldt in ieder geval voor Android, support voor de iPhone is er nog niet.

Scherm en accu

Als er één onderdeel is waar Samsung altijd goed op scoort zijn het de schermen en dat is ook hier het geval. Het 1,2 inch Super AMOLED-scherm heeft een resolutie van 360×360 en is er verder weinig op aan te merken. Heldere kleuren en diep zwart, een kleur die ook veel gebruikt wordt in de interface van Tizen. 

Samsung claimt dat de accu tot wel twee dagen moet meegaan en dat haalde ik ook zonder problemen. Dit is één van de eerste keren dat ik ook daadwerkelijk een dergelijke geclaimde accuduur kan halen. Hierbij komen er gedurende de gehele dag meldingen binnen en wordt de hartslag frequent gemeten. Met ambient mode geactiveerd, gaat de S2 ongeveer een dag mee. Hierbij wordt altijd de watchface en dus tijd getoond op het scherm, waardoor er simpelweg meer accu nodig is.

Conclusie

De Gear S2 is een grote stap voorwaarts voor Samsung op smartphone-gebied en ook met Tizen zijn er sprongen gemaakt. Toch is nog niet alles op orde en missen we vele, populaire apps en is het niet mogelijk standaard-horloge-bandjes te gebruiken. De fitness-functies zijn dan wel weer uitgebreid na koppeling met de S Health-app. Al met al een interessante smartwatch, die vooral opvalt door de bediening waar ik verliefd op geworden ben. De ambitie voor de Gear S2 groot geweest en de volgende generatie benaderd misschien wel de perfectie, maar dat weten we volgend jaar pas zeker.

+ Mooi scherm

+ Eenvoudige software

+ Design in orde

+ Inuïtieve bediening

– Geen standaard-horlogebandje (wel op de Classic-versie)

– Weinig apps beschikbaar

Samsung Gear S2 kopen

De Samsung Gear S2 is te koop vanaf € 349, dit betreft de versie die wij getest hebben. De Classic-versie van de Gear S2 gaat voor € 399 over de toonbank.

Lees meer over

Op de hoogte blijven?

Volg Androidworld nu ook op WhatsApp

Download de nieuwe Androidworld-app!