Review LG X Screen: te hoge adviesprijs voor te beperkte gimmick

Colin Baak
25 juli 2016, 20:00
8 min leestijd

De LG X Screen werd samen met de LG X Cam onthuld op het Mobile World Congress in Barcelona in februari van dit jaar. Het toestel is inmiddels al even verkrijgbaar op de markt, heeft een adviesprijs van € 299 en heeft als speciale eigenschap een tweede display. Dit is gemonteerd boven het normale scherm en laat de gebruiker altijd en overal updates of notificaties zien of bijvoorbeeld de muziek bedienen.

Lees verder na de advertentie.

 

Eerste indrukken

De LG X Screen weegt slechts 120 gram en dat komt onder meer door het gebruik van polycarbonaat en zijn 5 inch display, wat heden ten dage klein te noemen is. In eerste instantie vroeg ik mezelf dan ook af of de accu nog in het toestel gestopt moest worden, maar dat is niet het geval. Hier is het zwarte model getest en na het toestel enkele minuten bekeken te hebben kwam ik al tot de conclusie: glad, toch wel wat smudges oftewel vingerafdrukken en wat mij betreft een totaal inspiratieloos design. De zijkanten en boven- en onderkant bevatten wel een zilverkleurig plastic randje wat een leuk detail is.

De onderkant biedt plaats aan de 3,5mm-poort, de microUSB-poort en de enkele speaker (waarvan het geluid al snel schel klinkt). Rechts is de powerbutton te vinden en rechts is het slot te vinden voor de sim- en microSD-kaart. De linkerkant van het toestel biedt plaats aan één grote volumeknop, waarmee je het volume harder en zachter kunt zetten. Op de achterkant is het LG-logo te vinden in het zilver, we zien een enkele flitser en de camera steekt enkele millimeters uit en is voorzien van een zilveren ring. Ook zien we het CE-logo op de achterkant staan, maar dit valt niet echt op.

Er zijn dus enkele fysieke knoppen aanwezig die weinig tot geen feedback geven, maar prima werken. Voor mij persoonlijk was het wel even wennen dat de volumebutton links op het toestel geplaatst is, maar zo ieder zijn ding. We zien dus geen metaal, geen spannend design, geen luxueuze uitstraling en eigenlijk niks noemenswaardigs in eerste instantie. 

Hardware 

We zien een 4,9 inch-display met een resolutie van 1280×720 pixels, maar daarboven is een tweede ’ticker-display’ geplaatst. Deze heeft een diagonaal van 1,76 inch en telt 520×80 pixels, waarop ik later in deze review terugkom. Er is 2GB RAM aanwezig, 16GB opslaggeheugen (10GB vrij voor gebruiker) en het geheel wordt van kracht voorzien door de Snapdragon 410-chipset. Het reguliere scherm is goed en kent geen grote voor- of nadelen. De helderheid is prima, maar niet heel hoog en de kijkhoeken kunnen ook wel wat beter. Zwart ziet er goed uit, maar is uiteraard geen AMOLED-kwaliteit. Graag had ik in deze prijsklasse wel een full HD-paneel gezien, al is het maar om qua prijs te kunnen concurreren met andere devices.

Foto’s schiet je met de 13 megapixel-camera die gemonteerd is op de achterkant of de 8 megapixel-camera. Er is een microSD-kaartslot aanwezig om het interne geheugen uit te breiden en de accu heeft een capaciteit van 2300mAh. He toestel draait op Android 6.0 Marshmallow met de interface van LG en kan overweg met WiFi, Bluetooth, GPS, NFC, 4G en heeft een ingebouwde FM-radio wat ik als pluspunt beschouw.

Software

Op de software ga ik niet te diep in, maar het is niet helemaal mijn stijl. De schil van LG heeft in de afgelopen jaren nogal wat veranderingen ondergaan en biedt veel mogelijkheden om aanpassingen te doen aan het uiterlijk van het toestel. Toch krijg ik een beetje het Huawei/Honor-gevoel en dat is dat ik de stijl niet helemaal fijn vind. Icoontjes of het snelle instellingen-paneel zijn het voor mij niet helemaal, alhoewel je dus wel zelf veel kunt instellen. Je kunt veel ondermijnen door bijvoorbeeld een icon-pack te gebruiken of een launcher te installeren – zodat je bijvoorbeeld een appdrawer krijgt die standaard niet aanwezig is, maar pas na een update – maar toch is het hem niet helemaal.

Het instellingenmenu is opgedeeld in vier tabbladen en ook dat is het weer net niet. Ik irriteerde me bijvoorbeeld al aan de tekst die dan voorbij schuift, omdat de ruimte simpelweg te klein is. In eerste instantie zie je dus ‘netwerke’, ‘Geluid & N’, ‘Weergave’  en ‘Algemeen’ staan, iets waar ik me aan kan irriteren. Het is de keuze van LG om het menu zo op te delen en het is wat wennen, maar na de X Screen even op zak te hebben gehad werkte dit net zo simpel als één menu, waarin alles onder elkaar te vinden is. Je kunt op het toestel bijvoorbeeld ook de virtuele knoppen onderin het scherm aanpassen qua positie en je kunt ook extra knoppen toevoegen, bijvoorbeeld om snel een screenshot te maken of snel de notificatiemeldingen te zien, pro’s voor LG.

Alhoewel het dus niet mijn eerste keuze is qua schil van een fabrikant valt er goed mee te werken en met wat simpele tweaks zoals het installeren van een andere launcher of het gebruik van een iconpack om alles wat meer eigen te maken, valt het alleszins mee. Veel apps hebben een eigen LG-tintje, bijvoorbeeld de mail- of agenda-app, we zien Evernote die is voorgeïnstalleerd en ook kun je denken aan een contacten-, weer-, calculator-, bestandsbeheer- of voice recorder-app.

Hardware en tweede display

Van het hardware-pakket moet de LG X Screen het niet hebben en het toestel is dan ook geen hoogvlieger, alhoewel het gebruik van WhatsApp, Wordfeud, Snapchat, Instagram en Pokémon GO geen enkel moment tot slechte ervaringen leidde, behalve qua accu. De chipset is de bekende Snapdragon 410 en er is 2GB werkgeheugen aanwezig. Ik merkte wat hick-ups op als er meerdere apps tegelijkertijd openstonden, waaronder wat webstreams, Stack die foto’s aan het uploaden was en het spelen van een potje Sky Force Reloaded. Dat is met zulke hardware ook niet meer dan logisch en al met al kunnen we zeggen dat de prestaties gewoon goed zijn. De LG X Screen is voorzien van een NFC-chip en voor veel mensen wordt dat steeds belangrijker. 

Het unique selling point van dit toestel is het tweede kleine display, dat boven de reguliere variant is geplaatst naast de frontcam. Hier kun je je ingevulde nickname zien, maar krijg je ook notificaties te zien, bijvoorbeeld tijdens het afspelen van een filmpje, wat als handig gezien kan worden. Wat wel jammer is, is dat de resolutie niet toereikend is om de info volledig te tonen, waardoor je deze notificatie alsnog moet openen. Als het toestel uitstaat kun je bijvoorbeeld ook altijd de tijd laten zien, waarbij je ook de datum en het accupercentage kunt bekijken in één oogopslag.

Je kunt ook de meest recente apps openen via dit tweede display alhoewel dat soms wat prielerig aanvoelt. Op screenshots wordt het tweede display trouwens niet meegenomen, zodoende is er ook gekozen om screenshots van de mogelijkheden te tonen in deze review, maar natuurlijk zijn er ook nog de foto’s gemaakt van het toestel en de mogelijkheden van dit tweede display. De resolutie is te beperkt, wat zich vooral uit in het tonen van tekst, van bijvoorbeeld binnenkomende berichten of e-mails en dat is wat mij betreft jammer te noemen. Een hogere resolutie is een stuk bruikbaarder, alhoewel dat natuurlijk wel weer het voordeel van een simpel tweede display wegneemt, want als je het zo ziet fungeert het scherm waarvoor het gemaakt is.

Accu

Qua accucapaciteit zien we een 2300mAh-exemplaar en alhoewel het toestel niet is voorzien van high-end of slurpende hardware viel de accu toch wat tegen in de praktijk. Op een normale werkdag, waarin het toestel om 07.30 van de lader ging moest deze vaker dan niet al binnen de 12 uur weer aan de lader. Hierbij werd er gebruikgemaakt van WhatsApp via het toestel, evenals Hangouts, werd er af en toe een belletje gepleegd, werd Twitter geraadpleegd en werd er in de pauze even gekeken naar YouTube of Dumpert.

Accu kun je besparen door veel gebruik te maken van het tweede display. Dat is voor wat simpele notificaties prima, maar om dagelijks mee te werken zeer zeker niet. Een toestel dat net wat dikker was geweest, waardoor de cameraring niet letterlijk wat uit had gestoken en waardoor de accucapaciteit groter was geweest is dan ook gewenst.

Camera

De camera op de achterkant is een 13 megapixel-exemplaar en in deze prijsklasse verwachtte ik daar niet al teveel van en dat is maar goed ook. Als we kijken naar de camera van de Moto G4 Plus, zien we dat een camera in deze prijsklasse echt prima foto’s kan schieten, maar de LG X Screen blijft daar zeer bij achter. 

Foto’s missen details en er ontstaat ook bij goede lichtomstandigheden veel ruis op de foto’s, terwijl de foto’s in slechte lichtomstandigheden helemaal niet om over naar huis te schrijven zijn. De camera-app is dan wel weer overzichtelijk met alle mogelijkheden die je je kunt wensen en simpel in gebruik, dat mag ook gezegd worden.

Conclusie

De adviesprijs van € 299 is dit toestel bij lange na niet waard, maar inmiddels is de prijs al flink gezakt. Het toestel is inmiddels op te pikken voor rond de € 200, wat al een stuk schappelijker is. Toch blinkt het apparaat op geen enkel gebied uit en het tweede display zien we meer als gimmick dan als echt bruikbaar. In deze prijsklasse zijn er meerdere interessante toestellen te verkrijgen die we dan ook zouden verkiezen boven deze LG. Hierbij kun je denken aan onder andere de Moto G4 en Plus-variant, Honor 5X, P9 Lite van Huawei, of inmiddels zelfs de Nexus 5X.

Pluspunten

→ Licht gewicht
→ MicroSD-kaartslot
→ FM-Radio
→ Software grotendeels aan te passen

Minpunten

→ Nietszeggend design
→ Tweede display weinig bruikbaar
→ Accuduur laat te wensen over
→ Camera presteert ondermaats

Op de hoogte blijven?

Volg Androidworld nu ook op WhatsApp

Download de nieuwe Androidworld-app!