Google Pixel 9a: tijdelijk met Google TV Streamer cadeau!

DiscussieDonderdag: Iedereen zou met een Chromebook moeten werken

Laura Jenny
Laura Jenny
17 augustus 2023, 19:30
6 min leestijd

Onze redacteurs hebben veel overeenkomsten: een verhoogde interesse in Android en veel behoefte om met hun vingers over toetsenborden te racen. Maar, dat wil niet zeggen dat ze het altijd met elkaar eens zijn. In AW Discussiedonderdag leggen we elkaar wekelijks het vuur aan de schenen met een stelling. Vandaag hebben we het over Chromebook.

Lees verder na de advertentie.

Chromebook

Laura: Ik werk nu op een Windows, maar ik mis de Chromebook. Iedereen zou met een Chromebook moeten werken.

Claudia: Daar ben ik het niet mee eens. Vind die apparaten niet zo goed en prijs-kwaliteit niet best.

Laura: De prijs-kwaliteit niet best? Ik vind de prijs-kwaliteit beter dan wat dan ook op aarde. Ik heb drie jaar gedaan met mijn laatste Chromebook: drie jaar en dat ding kostte 300 euro nieuw.

Claudia: Heb ook lang op een Chromebook gewerkt maar liep toch vaak tegen beperkingen aan. Te traag vooral. Niet zo’n best scherm. Als ik die specs zou willen upgraden op een Chromebook kom je al snel uit bij de duurdere exemplaren. En voor dat geld kun je beter een Windows-bak halen. Krijg je meer voor hetzelfde geld.

Laura: Hmm, ik vind de traagheid juist een van de pluspunten: dat die er niet is. Maar ik werk ook echt alleen in de cloud op zo’ n apparaat. Je moet inderdaad niet allerlei specificaties willen upgraden, maar een Windows-computer die met allerlei toeters en bellen komt, heeft ook weer zijn euvels. Ik heb in januari voor veel te veel geld een Lenovo Yoga gekocht: dat ding zou een batterijduur van 11 uur moeten hebben: hij houdt het net 2 uur vol.. Windows staat veel te vol met allerlei onzin waar je totaal niet op zit te wachten. Alsof je een smartphone vol bloatware koopt.

Claudia: Ik werk ook voornamelijk in de cloud maar wel met een miljard tabbladen in de browser geopend. Dat zorgt voor vertragingen. Vaak zit er ook geen al te beste processor in een Chromebook. Langere ondersteuning voor Chromebooks is gelukkig wel onderweg. Dat was voor mij ook nog een minpunt. En dat de Lenovo Yoga het maar 2 uur volhoudt hoeft niet aan het besturingssysteem te liggen.

Laura: Oh ja, ik heb alleen op Windows 10 tabbladen open: kan er immers maar op een of twee tegelijk bezig zijn, dus ik sluit ze liever snel weer af. Ook wat rustiger in mijn hoofd. Maar goed, wat voor laptop zou jij dan aanraden? 

Claudia: Gebruik de gegroepeerde tabbladen, erg handig en beter voor het overzicht. Die klap je zo op en dicht.

Een laptop gebruiken

Laura: Oh nee, ik zet soms per ongeluk iets in een gegroepeerd tabblad en dat vind ik heel naar, alsof m’n browser een soort geheimen voor me heeft. Maar goed, wat voor laptop zou jij dan aanraden?

Claudia: Hangt ervan af waar hij voor gebruikt wordt…

Laura: Nou ja, waarvoor gebruiken de meeste mensen een laptop? beetje internetten, mail, papers tikken, Netflix kijken?

Claudia: Voor privégebruik wellicht het grotendeel wel. Behalve als je specifieke programma’s gebruikt zoals voor fotobewerking of programmeren. Dan is een Chromebook nog niet afdoende.

Laura: Dat ben ik met je eens, al kom ik wat betreft foto’s aanpassen altijd wel een eind met browser-sites zoals Fotoaanpassen.nl. Maar voor waar de meeste mensen een laptop gebruiken vind ik dat iedereen prima afkan met een Chromebook.

Laura: Ik vind het ook handig als ik op reis ben: ik ben minder angstig dat ik een dure laptop wordt gestolen, of dat ik alles kwijt ben als die laptop wordt gestolen. Natuurlijk kun je op een Windows-laptop ook in de cloud werken, dat wordt zelfs semi afgedwongen door Microsoft, maar je gaat er door de ruimte vaak toch sneller dingen ouderwets op opslaan.

Claudia: Chrome OS zie ik niet echt als een besturingssysteem maar meer als een uitgebreide webbrowser met wat native apps zoals de bestandsbeheerder en de mogelijkheid om Android-apps en -games te draaien. Snelheid en prestaties zijn dus minder belangrijk. Een Chromebook is niet zo veelzijdig als andere laptops, maar het is een goede keuze voor mensen die voornamelijk online werken, op het internet surfen, muziek en films streamen. Als je echter meer uit je laptop wilt halen, lokaal zaken wilt opslaan en verschillende programma’s wilt gebruiken, dan is een andere laptop een betere keuze.

Laura: Maar een Chromebook start 1 miljoen keer sneller op dan een Windows-laptop, toch?

Claudia: Mijn laptop is ook in een paar seconden opgestart. Heb maar enkele opstartapps. Meeste heb ik uitgeschakeld Bloatware heb ik geen last van. Ik gebruik alleen de taakbalk in Windows 11 met mijn meest gebruikte programma’s.

Windows-computer

Laura: Hmm, ja misschien heeft een Windows-computer ook wel wat handigheden, maar moet je wel veel uitschakelen als je een beetje een cleane ervaring wil.

Claudia: Heb eigenlijk alleen wat opstartapps uitgeschakeld meer niet.

Laura: Hmm, ik vind toch de simpelheid van Chromebooks beter, ook al is het, precies zoals je stelt, een soort uit de hand gelopen browser.

Claudia: Simpel en eenvoudig:

Claudia: En een goede processor die geen moeite heeft met browsers en tabbladen, meer dan voldoende lokale opslag en stukken veelzijdiger.

Laura: Vette achtergrond! Misschien gebruik ik Windows gewoon niet goed, dat kan, maar er zijn vaak zoveel rare vastlopers. In dit gesprek heb ik zelfs een keer opnieuw moeten opstarten, omdat de taakbalk was vastgelopen en de tijd zelfs stil bleef staan. Dat zijn alllemaal dingen waar ik nooit tegenaan ben gelopen op een Chromebook (of een Macbook, om die toch ook maar even te noemen).

Claudia: Ik hoor altijd veel mensen klagen over Windows omdat ze slechte ervaringen hebben gehad met een apparaat.

Claudia: Hoe oud is ie dan en welke processor? Ik heb een ASUS VivoBook Flip uit 2018 met i5. Kostte destijds ‚ 699,-.

Laura: Hij is van januari dit jaar en de processor is een 14-Core i7 16GB 512GB. hij kostte met veel korting 1200 euro #huil

Claudia: Dan is er misschien toch iets mee aan de hand, met zoveel vastlopers.

Laura: Ja misschien moet ik hem maar laten repareren inderdaad, maar voor die tussentijd koop ik dan wel een goedkope Chromebook: daar kan ik tenminste wel van op aan. Alleen daarom zou iedereen een Chromebook moeten hebben: voor als Windows het laat afweten. 

Claudia: Maar waarom koop je dan zo’n dure Windows-bak als je de eenvoud van een Chromebook veel aantrekkelijker vindt?

Laura: Photoshoppen, toch wat meer kunnen opslaan, maar eigenlijk vind ik het allebei niet zo hard nodig.

Claudia: Ik heb nooit problemen met blue screens of vastlopers gehad op dit apparaat. Alleen de accu is vervangen.

Laura: Hmm, dat is niet slecht. Misschien heb ik tot nu toe gewoon veel geluk gehad met Chrome en jij met Windows. Ik ben benieuwd wat onze lezers vinden.

Claudia: Ik ook!   

Zeg het maar: wat vind jij van deze laptopstrijd? Is Windows echt zo heilig, of is er voor Chromebook ook wel wat te zeggen? Laat het nu achter in de reacties.

Lees meer over

Op de hoogte blijven?

Volg Androidworld nu ook op WhatsApp

Download de nieuwe Androidworld-app!

Reacties

8

Inloggen of registreren
om een reactie achter te laten

Plaats een reactie
19 augustus 2023, 10:07

Het vreemde van de discussie is volgens mij dat er te veel nadruk werd gelegd op de hardware. volgens mij zijn er prima Chromebooks te koop met meer dan de gebruikelijke middelmatige hardware. ChromeOS heeft sowieso minder hoge hardware eisen.
Maar dan nog zijn er ook nog mogelijkheden om je windows laptop te voorzien van ChromeOS Flex (voorheen CloudReady) en hebt je ineens een scala aan mogelijkheden.
Ik heb jaren geleden met CloudReady mijn oudere laptops weer nieuw leven ingeblazen waar mijn kinderen dankbaar gebruik van maakten. Snel, makkelijk en zonder updates gezeur.
Zelf ben in aangewezen op Windows vanwege mijn werk maar zou privématig best de desktop mogelijkheden van mijn smartphone (bijvoorbeeld DeX) willen gaan gebruiken, of op zijn minst willen proberen, met toevoeging van scherm, keyboard en muis.

19 augustus 2023, 2:14

Ik gebruik nog steeds mijn Acer R13 Chromebook en ik ben er nog steeds blij mee na ruim 4 jaar. Krijgt ook nog steeds updates. En ik gebruik al een Chromebook sinds 2012 .Helaas heb ik nog niet een opvolger kunnen vinden. Maar de R13 heeft een touchscreen, scherm kan volledig om vouwen als tablet. 4Gb werkgeheugen en 128 Gb SSD en volledig aluminium behuizing. En dan ook nog eens ruim 7 uur accu tijd. Sterker nog. Ik heb een Lenovo Thickcentre met Windows en via CRD log ik dan in met mijn Chromebook en kan ik op die manier ook alle Windows problemen oplossen.

17 augustus 2023, 22:36

De ChromeBook die ik begin dit jaar kocht (een Acer van zo’n 300 euro) heeft een net FullHD 1080 scherm. Een stuk beter dan die van 5 jaar geleden. Ze zijn vooral onderhoudsvriendelijk, ik kan me niet heugen dat ik er ooit iets aan moest prutsen om ‘m aan de praat te houden. Dat was bij Windows (vooral met virussen) en Ubuntu (settingsbestandje vernaggeld) wel anders.

Maar ik heb nog nooit een ChromeBook als daily driver gebruikt, behalve op vakantie. Dan gaat de ChromeBook mee, maar dan zit ik ook niet de hele dag achter de computer.

17 augustus 2023, 22:23

Ik gebruik al meer dan 5 jaar chromebook.kan er alles mee wat ik ook op Windows computer zou doen. Stuk sneller..geen moeilijke updates. Ja iedereen op Chromebook ?

17 augustus 2023, 22:12

Alleen een PC, Die gebruik ik voor AutoCAD. Misschien nog een keer een laptop met dock.

17 augustus 2023, 22:10

Tot 17 jaar kon ik met de kids uit de voeten met een chromebook. Maar me zoon wilde toch gaan gamen en tja dan kom je uit bij Windows.
Me dochter heeft tot 18 jaar met chromebook gedaan.

Gekke is dat de scholen allemaal in de cloud werken, (office 365) maar toch Windows laptop sterk adviseren. Zelfs zo erg dat ik soort te met van gedwongen werd om Windows pc aan te schaffen.

Qua prijs vind ik de Chromebooks niet echt aantrekkelijk meer en er is ook niet veel keus.
Wbt windows pc/laptop je wordt gek hoeveel keus qua merk, processor, geheugen, grafische kaart

17 augustus 2023, 21:33

(game)pc voor mij en voor de kids een Chromebook ?. Zowel prive als voor het spelen van zware games is het voor mij/ons ideaal. Ik zou niet niet op een Chromebook kunnen/willen werken. Wel geprobeerd maar niets voor mij.